چهارشنبه 30 مهر 1393

فراخوان

   نوشته شده توسط: انجمن هنرهای نمایشی اردکان    

اداره کل امور هنری و نمایشی بنیاد شهید و امورایثارگران با هدف تبیین ارزش‌های والای انسانی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پنجمین جشنواره سراسری تئا‌تر ایثار را برگزار می‌کند.

به گزارش سایت ایران تئا‌تر، متن این فراخوان به شرح زیر است:


پنجمین جشنواره سراسری تئا‌تر ایثار

الف) موضوعات:

جلوه‌های ایثار و شهادت در دوران انقلاب ودفاع مقدس

جلوه‌های ایثار و شهادت در دوره معاصر

جلوه‌های ایثار و شهادت درمقاطع مختلف تاریخی

جلوه‌های ایثار و شهادت در آثار نمایشی کودک و نوجوان

جلوه‌های ایثار و شهادت در آثار اقتباسی از رویداد‌های واقعی

ب) جوایز:

به رتبه‌های اول، دوم و سوم در هر یک از بخش‌های نویسندگی، کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، طراحی صحنه و موسیقی به ترتیب جوایز نفیسی شامل: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به شرح ذیل اهداء می‌شود.

نفرات اول هر بخش شش سکه تمام بهار آزادی

نفرات رتبه دوم هر بخش چهار سکه تمام بهار آزادی

نفرات رتبه سوم هر بخش دو سکه تمام بهار آزادی

ج) شرایط:
صرفاً نمایشنامه‌های ایرانی پذیرفته شده و اولویت پذیرش آثار با متون نمایشی است که قبلاً در هیچ جشنواره سراسری شرکت نکرده یا به اجرای عمومی درنیامده باشد و صرفاً متون دست اول مورد داوری نمایشنامه نویسی قرار خواهند گرفت.

ارائه مجوز کتبی نویسنده به همراه نمایشنامه الزامی است در صورت عدم ارسال مجوز نمایشنامه مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

آثار ارسالی عودت نخواهد شد.

متون ارسالی می‌بایست به صورت سه نسخه تایپ شده به همراه فایل آن در محیط Word یا pdf به همراه فرم تکمیل شده و یک قطعه عکس اسکن شده از کارگردان بر روی لوح فشرده حداکثر تا ۱۵ آذرماه به دبیرخانه ارسال شود.
ستاد برگزاری جشنواره به تشخیص کمیته انتخاب و بنا به موارد ذیل به گروه‌های راه یافته به جشنواره تا سقف مبلغ . ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.

الف: نیازهای ضروری صحنه شامل: دکور، لباس، موسیقی و...

ب: سطح کیفی و تعداد بازیگران هر گروه.

زمان اجرای آثار صحنه‌ای ارائه شده کمتر از ۴۵ دقیقه و بیشتر از ۹۰ دقیقه نباشد.

ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال تامین محل تمرین، ساخت و ساز دکور، دوخت لباس، چاپ مواد تبلیغی نمایش‌ها نداشته و صرفاً خدمات معمول آماده سازی صحنه را ارائه خواهد کرد لذا توصیه می‌شود گروه‌ها از طراحی صحنه سبک و قابل حمل با امکان نصب سریع استفاده کنند.

شرکت کنندگان در این جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاری‌های جشنواره بوده و عدم رعایت قوانین موجب حذف آثار خواهد شد.

تعیین زمان و مکان اجرای نمایش‌ها به عهده ستاد برگزاری و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.

در بخش نمایش‌های کودک و نوجوان نمایش‌های عروسکی و صحنه‌ای به صورت جداگانه بررسی خواهند شد.

هر گروه نمایش تنها امکان شرکت در یک بخش جشنواره را خواهد داشت.

تقویم برگزاری جشنواره:
ارسال متون نمایشی حداکثر تا ۱۹ آذرماه

اعلام نتیجه ارزیابی متون ۱۰ دی ماه

ارزیابی اجرا‌ها و بازبینی از آثار ۳۰ بهمن ماه

اعلام پذیرفته شدگان نهایی جشنواره ۱۵ اسفندماه

زمان برگزاری اختتامیه: هفته سوم اسفندماه ۹۳

نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان طالقانی، خیابان ملک الشعرای بهار شمالی، پلاک پنج، ساختمان معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امورایثارگران، طبقه دوم، اداره کل امور هنری و نمایشی اداره هنرهای نمایشی.

تلفن: ۸۸۳۰۵۷۶۵-۰۲۱

فاکس: ۸۸۳۰۳۷۶۰-۰۲۱

سایت: www.isaar.ir و www.navideshahed.com


گروه خبر: به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئا‌تر سوره ماه با حضور جمعی از پیشكسوتان تئا‌تر كشور، هنرمندان گروه‌های نمایشی و مخاطبان در تالار اندیشه حوزه هنری با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت قرآن كریم و سرود جمهوری اسلامی، نیما كرمی به عنوان مجری مراسم اختتامیه بر صحنه حاضر شد و سلامی گرم به حاضران در سالن كرد.

پس از آن تیزر (فتو كلیپ) جشنواره برای حاضران به نمایش در آمد كه باعث ایجاد شور و اشتیاقی وصف ناپذیر در تالار اندیشه شد.

در ادامه رحمت امینی، مدیر مركز هنرهای نمایشی و دبیر هنری بیست و سومین جشنواره تئا‌تر سوره ماه بر صحنه حاضر شد و طی سخنانی برای حاضرین گفت: تشكر ویژه از تمامی كسانی كه این جشنواره ارزنده ایران زمین را به سرانجام رسانده‌اند، از ستاد اجرایی و مدیران حوزه هنری و هنرمندان دارم. بیشترین تشكر خود را معطوف هنرمندانی می كنم كه به فراخوان ما پاسخ مثبت دادند و به جشنواره آمدند. از مركز محافل نیز تشكر می‌كنم كه در برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای و این جشنواره زحمات فراوانی كشیدند و در پایان نیز از جناب آقای مومنی شریف رئیس حوزه هنری و جناب آقای حمزه‌زاده معاون هنری حوزه هنری تشكری بسیار ویژه‌ای می‌كنم كه همیشه حامی و یاور ما هستند.

از زمان حضورم در مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری یك هدف كلی داشته‌ام كه طی این سه دوره گام به گام به سمت هدف رفته‌ایم، این توانسته‌های ما است و نه خواسته‌های ما، ما در حال حركت به سمت خواسته‌هایمان هستیم و در ‌‌نهایت به سطح ایده آل آن خواهیم رسید هر چند هم اكنون بخش عمده‌ای از اهداف خود رسیده‌ایم. این جشنواره منطبق با ارزش‌های انسانی، اسلامی و دینی مطابق با اصول مشترك انسانی است. در این جشنواره بسیار خرسندم كه بخش‌های بچه‌های مسجد، تجربه‌های جوان و تئا‌تر خیابانی را دوباره احیا كرده‌ایم. همچنین در جشنواره تئا‌تر سوره ماه به پژوهش و آموزش و نشست‌های تخصصی توجه خاصی داشته‌ایم.

پس از سخنان رحمت امینی، مجری برنامه از شهرام كرمی و مجید امرایی برای پیوستن به رحمت امینی دعوت كرد تا بر روی صحنه حاضر شوند و به اهدای جوایز جشنواره «مسابقه ادبیات نمایشی و پژوهشی تئا‌تر خیابانی» كه برای اولین بار توسط حوزه هنری برگزار شده است، بپردازند.

در بخش «تألیف و پژوهش» كریم خاوری و تحسین مصطفی به صورت مشترك تقدیر شدند و لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ ۶ میلیون ریال به آن‌ها تعلق گرفت. در بخش جایزه هئیت داوران لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به مجید كیانیان رسید.

همچنین در بخش «طرح و ایده» هادی عطایی برای ایده‌پردازی و طرح نمایش «خرنگار بی‌خبر» حائز رتبه سوم شد و به وی لوح تقدیر و جایزه نقدی تعلق گرفت.

در رتبه دوم علی اصغر خلیل‌زاده از استان سمنان با طرح و ایده «آدم آدم است» لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره را از آن خود كرد و در‌‌نهایت و در رتبه نخست، لوح تقدیر و جایزه نقدی به طرح و ایده «جولیوس و سزار» از اصغر گروسی تعلق گرفت.

مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری به زودی مقالات و طرح و ایده‌های بر‌تر را به همراه چند عنوان دیگر در دو كتاب به چاپ خواهند رساند.

در ادامه مراسم با حضور كیوان صباغ و محمدرضا آزاد از اعضای هئیت داروان بخش تجربه‌های جوان بیست و سومین جشنواره تئا‌تر سوره ماه، جوایز این بخش از جشنواره به شرح ذیر اهدا شد:
در بخش كارگردانی هیئت داوران با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی به الهام چنانی برای نمایش «بچه‌های خاكستری» از استان بوشهر، وی را حائز رتبه بر‌تر معرفی كرد. همچنین هیأت داوران این بخش از زمان اركمان كارگردان نمایش «سوفیای من» با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی تقدیر به عمل آورد.

در بخش نویسندگی امید نیاز با نمایشنامه «بچه‌های خاكستری» از استان بوشهر حائز رتبه بر‌تر شناخته شد و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال به وی اهدا شد. در این بخش از سید صادق فاضلی برای نویسندگی نمایش «گلزخم» از استان همدان با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی قدردانی شد.
در بخش بازیگری مرد هیأت داوران با اهدای دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی به علی سنامیری برای بازی در نمایش «بچه‌های خاكستری» از استان بوشهر، وی را حائز رتبه بر‌تر شناخت. همچنین در این بخش از علی نبی‌پور بازیگر نمایش «بچه‌های خاكستری» از استان بوشهر تقدیر و لوح تقدیر و مبلغ ۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی به وی اهدا شد.

در بخش بازیگری زن رتبه بر‌تر به فروزان حسینی برای نمایش «گلزخم» اختصاص داده شد و با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی از وی قدردانی شد. در این بخش همچنین هیأت داوران از الناز لطیف بازیگر نمایش «سوفیای من» با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی تقدیر كرد.
در بخش طراحان صحنه ازحسین اسدی طراح نمایش «بچه‌های خاكستری» با اهدای تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی تقدیر و وی به عنوان حائز رتبه بر‌تر شناخته شد. رتبۀ برتراین بخش به محمد رضا بهرامی برای طراحی نمایش «سوفیای من» رسید و با اهدای لوح تقدیر و مبلغ ۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی از وی تقدیر به عمل آمد.

در بخش موسیقی هیأت داوران، حسین افروز را برای موسیقی نمایش «سوفیای من» از استان یزد حائز رتبه بر‌تر شناخت و با اهدای تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریالی از وی قدردانی كرد. در این بخش با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی ۸/۰۰۰/۰۰۰ ریالی از سمیه حیدری برای انتخاب كاربردی صحیح موسیقی در نمایش «گلزخم» تقدیر شد.
پس از اهدای جوایز بخش تجره‌های جوان و نمایش فیلم بزرگداشت محمدرضا آزاد، مراسم بزرگداشت وی با حضور یدالله وفاداری و كوروش زارعی برگزار شد.

محمد رضا آزاد در حاشیه این تقدیر گفت: دلم نمی‌خواهد وقت شما را بیگرم. در این تقدیر گروتسك بزرگی وجود دارد، از یك سو انسان دیده می‌شود و جایزه می‌گیرد و این تیزبینی دیده شدن من خوشحال كننده است و خدا را شاكرم و از یك سو ناراحت می‌شوم كه مرا جدا می‌كنند و بالای صحنه می‌آورند برای تقدیر و این به مفهوم پایان كار هنری من است و باید كت خود را بیاویزم. اگر امروز روی صحنه هستم، ثمره حوزه هنری هستم. حوزه هنری باید به این طراوت، خلاقیت و امیدی را كه وجود دارد، بیشتر توجه كند و به جای تاكید روی مساله تولید والا به روی هنرمند والا تمركز كند، باید شرایط هنرمند والا تمركز كنیم، اینجا حداقل ۲۵ جوان هنرمند حضور دارند كه برای اولین بار است كه به این جشنواره می‌آیند، حوزه هنری باید این جوانان را رصد و از حمایت كند.
پس از پخش گزارش تصویری از جشنواره، مجری برنامه با دعوت از مریم معترف، فرشاد منظوفی نیا و مهرداد رایانی مخصوص دعوت كرد تا با حضور بر صحنه، جوایز تقدیری رتبه‌های سوم در تمام بخش‌ها را اهدا كنند:

در بخش موسیقی
حامد حبیب‌زاده برای موسیقی نمایش «آی» از استان تهران
عباس محمدی برای موسیقی نمایش «چر» از استان لرستان
رامین قاسمی برای موسیقی نمایش «كافه سایه» از استان اردبیل
حسین اصیلی برای موسیقی نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» از استان هرمزگان
رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ریال جایزه نقدی برای موسیقی نمایش «آی» به حامد حبیب‌زاده از استان تهران تعلق گرفت.

در بخش طراحی صحنه
كاندیدا‌ها
روح الله امامی برای طراحی صحنه نمایش «چر» از استان لرستان
محمدرضا بهرامی برای طراحی صحنه نمایش «كبوتران چاهی» از استان یزد
محمد رسائلی برای طراحی صحنه نمایش «عبور از مه» از استان گیلان
مجید واحدی‌زاده برای طراحی صحنه نمایش «كافه سایه» از استان اردبیل
حسن سبحانی برای طراحی صحنه نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» از استان هرمزگان
مرتضی نجفی برای طراحی صحنه نمایش «این عكس كه می‌ماند» از استان قزوین
رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای طراحی صحنه نمایش «این عكس كه می‌ماند» به مرتضی نجفی از استان قزوین تعلق گرفت.

در بخش نمایشنامه نویسی
كاندیدا‌ها
سید محمد مساوات برای نمایشنامه «آی» از استان تهران
رسول بانگین برای نمایشنامه «فرشته‌ها» از استان آذربایجان غربی
ناصر حبیبیان برای نمایشنامه «چر» از استان لرستان
مجید كاظم‌زاده مژدهی برای نمایشنامه «عبور از مه» از استان گیلان
یونس حیدری برای نمایشنامه «سرخورده» از استان بوشهر
ابراهیم عادل نیا برای نمایشنامه «كافه سایه» از استان اردبیل
رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ریال جایزه نقدی برای نمایشنامه «كافه سایه» به ابراهیم عادل نیا از استان اردبیل تعلق گرفت.

در بخش بازیگری زن
كاندیدا‌ها
شی ما ملكیان برای بازی در نمایش «چر» از استان لرستان
مریم طاهری برای بازی در نمایش «چر» از استان لرستان
بهار دالوند برای بازی در نمایش «كافه سایه» از استان اردبیل
سولماز ندایی برای بازی در نمایش «صبرا» از استان سمنان
آذر سماواتی برای بازی در نمایش «بهشت با طعم چای تلخ» از استان تهران
مرجان پارسا كیا برای بازی در نمایش «گفتگوی خانوادگی» از استان خوزستان
رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بازی در نمایش «كافه سایه» به بهار دالوند از استان اردبیل تعلق گرفت.

در بخش بازیگری مرد
كاندیدا‌ها
احسان عباس‌زاده برای بازی در نمایش «فرشته‌ها» از استان آذربایجان غربی
محمد رسائلی برای بازی در نمایش «عبور از مه» از استان گیلان
مجید واحدی‌زاده برای بازی در نمایش «كافه سایه» از استان اردبیل
سعید سارانی برای بازی در نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» از استان سیستان و بلوچستان
فرشید سلامت برای بازی در نمایش «كافه سایه» از استان اردبیل
سعید بادینی برای بازی در نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» از استان سیستان و بلوچستان
رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بازی در نمایش «كافه سایه» به مجید واحدی‌زاده از استان اردبیل تعلق گرفت.

در بخش كارگردانی
كاندیدا‌ها
عبدالرضا شیبانی برای كارگردانی نمایش «آی» از استان تهران
احسان ملكی برای كارگردانی نمایش «چر» از استان لرستان
مجید كاظم‌زاده مژدهی برای كارگردانی نمایش «عبور از مه» از استان گیلان
عباسعلی كیخایی برای كارگردانی نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» از استان سیستان و بلوچستان
مجید واحدی‌زاده برای كارگردانی نمایش «كافه سایه» از استان اردبیل
حسن سبحانی برای كارگردانی نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» از استان هرمزگان
رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای كارگردانی نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» به حسن سبحانی از استان هرمزگان تعلق گرفت.

در ادامه برنامه پس از پخش فیلم بزرگداشت سعید تشكری و با دعوت از مجری برنامه و حضور دولت آبادی و سید اشرف طباطبایی بر روی صحنهف از این هنرمند پر تلاش عرصه تئا‌تر تقدیر شد. تشكری پس ازحضور بر صحنه گفت: پیش از آنكه این جایزه را بگیرم خوشحالم كه برای خداحافظی‌ام از تئا‌تر اینجا هستم.
با دعوت مجری از عزت الله مهرآوران، حسین طاهری مدیر مركز هنرهای نمایشی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و جهانبخش سلطانی اهدای جوایز رتبه‌های دوم تمامی بخش‌ها به افراد بر‌تر به شرح ذیل صورت گرفت:
رتبه‌های دوم بخش اصلی

در بخش موسیقی
لوح تقدیر و مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای موسیقی نمایش «چر» به عباس محمدی از استان لرستان تعلق گرفت

در بخش طراحی صحنه
لوح تقدیر و مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای طراحی صحنه نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» به حسن سبحانی مینابی از استان هرمزگان تعلق گرفت

در بخش نمایشنامه نویسی
لوح تقدیر و مبلغ ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای نمایشنامه «چر» به ناصر حبیبیان از استان لرستان تعلق گرفت

در بخش بازیگری زن
لوح تقدیر و مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بازی در نمایش «چر» به مریم طاهری از استان لرستان تعلق گرفت

در بخش بازیگری مرد
لوح تقدیر و مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای بازی در نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» به سعید بادینی از استان سیستان و بلوچستان تعلق گرفت

در بخش كارگردانی
لوح تقدیر و مبلغ ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای كارگردانی نمایش «كافه سایه» به مجید واحدی‌زاده از استان اردبیل تعلق گرفت
پس از اهدای جوایز رتبه‌های دوم تمام بخش‌ها و پس از پخش فیلم بزرگداشت صادق عاشورپور، با حضور محمد حسین بختیاری و داوود فتحعلی بیگی بر ر. ی صحنه از صادق عاشورپور به خاطر یك عمر فعالیت هنری در زمینه تئا‌تر تقدیر شد.
پس از برگزاری مراسم بزرگداشت، مجری برنامه از ایرج راد، سیاوش طهمورث و داریوش مودبیان دعوت كرد تا با حضور بر صحنه جوایز رتبه‌های اول تمام بخش‌ها را به شرح ذیل اهدا نمایند:
رتبه‌های اول بخش اصلی

در بخش موسیقی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای موسیقی نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» به حسین اصیلی از استان هرمزگان تعلق گرفت
در بخش طراحی صحنه
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال جایزه نقدی برای طراحی صحنه نمایش «چر» به روح الله امامی از استان لرستان تعلق گرفت

در بخش نمایشنامه نویسی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰/۰۰۰/۰۰۰ریال جایزه نقدی برای نمایشنامه «عبور از مه» به مجید كاظم‌زاده مژدهی از استان گیلان تعلق گرفت

در بخش بازیگری زن
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ برای بازی در نمایش «چر» به شی ما ملكیان از استان لرستان تعلق گرفت

در بخش بازیگری مرد
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ برای بازی در نمایش «عبور از مه» به محمد رسائلی از استان گیلان تعلق گرفت

در بخش كارگردانی
رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰/۰۰۰/۰۰۰ریال جایزه نقدی برای كارگردانی نمایش «چر» آقای احسان ملكی از استان لرستان تعلق گرفت.

در این بخش لوح تقدیر ویژه هئیت داوران برای كارگردانی نمایش «سرگذشت درگذشت چشم» به عباسعلی كیخایی از استان سیستان و بلوچستان تعلق گرفت.

شایان ذكر است چهار نمایش «عبور از مه» به كارگردانی مجید كاظم‌زاده از استان گیلان، «چر» به كارگردانی احسان ملكی از استان لرستان، «كافه سایه» به كارگردانی مجید واحدی‌زاده از استان اردبیل و «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» به كارگردانی حسن سبحانی از استان هرمزگان از سوی بیست و سومین جشنواره تئا‌تر سوره ماه به دبیرخانه جشنواره تئا‌تر فجر معرفی می‌شوند.
مراسم اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئا‌تر سوره ماه، با معرفی منتخبان خود و امید به سالی پرفروغ‌تر برای تئا‌تر به كار خود پایان داد.


اصغر همت در نشست رسانه‌ای « اراتریو عدالت» گفت: دولت ،حاکمیت و مرکز هنرهای نمایشی تئاتر را مرکز کاسبی دولت می‌کنند. اینها نه‌تنها بودجه‌ای به تئاتر اختصاص نمی‌دهند بلکه از قِبال تئاتر امورات خود را می‌گذرانند.

به گزارش هنرنیوز، این نمایش از ۴ تا ۱۰ آبان ساعت ۲۱ در تالار وحدت اجرا می‌شود.در این اجرا بابک مهری«طراح و کارگردان»،حجت الاسلام کریمان و سرلک «مشاوران مذهبی»، محسن ظریفیان «مشاور هنری»، فرشید قاسمی «آهنگساز» ، احسان تارخ «مدیریت برنامه » را برعهده دارند.

در این نشست بابک مهری- طراح و کارگردان- گفت:۱۴۰۰ سال است که کسی در مورد نهج البلاغه کاری انجام نداده است. ما در این اجرا سعی کرده‌ایم اصل نهج البلاغه را در یک بستر فاخر و با اجرایی قوی روی صحنه بیاوریم.

این کارگردان ادامه داد: در این نمایش هیچ‌گونه صحنه‌ای از «عزاداری کردن برای حضرت علی(ع) و زندگی ایشان» وجود ندارد. به این دلیل که به اندازه‌ی کافی نمایش‌های مختلفی اجرا شده است و در این اجرا سعی بر آن شده که به تفکرات و اندیشه‌های حضرت علی(ع) پرداخته شود.

وی افزود: زمان اجرای «اراتریو عدالت» حدود دو ساعت است و از دو بخش تشکیل شده که در هر دو بخش از کلمات نهج البلاغه استفاده شده است.

اصغر همت گفت: هدف از اجرای این نمایش ،رساندن مفاهیم این کلمات قصارنهج البلاغه برای مردمی است که با علی(ع) دوست هستند.شاید اتفاقی بیافتد که علی (ع) را آنطور که هست ببینند.

این بازیگر ابراز امیدواری کرد که این حرکت‌ها باعث شود نه فقط جامعه‌ی ما بلکه جامعه‌ی جهانی این را بدانند که ما چه مرد بزرگی را در بین خود داریم که با گذشت این همه سال هنوز حرفهایش بروز است .

او اضافه کرد: دولت ،حاکمیت و مرکز هنرهای نمایشی تئاتر را مرکز کاسبی دولت می‌کنند. اینها نه‌تنها بودجه‌ای به تئاتر اختصاص نمی‌دهند بلکه از قِبال تئاتر امورات خود را می‌گذرانند.

احسان تارخ «مدیر برنامه» هم گفت: در اجرای این کار با هنرمندان زیادی مثل: دانیال حکیمی،برزو ارجمند،علی رضا قربانی و... صحبت شد ولی به دلیل ازدحام کار تا ۲ آبان بسیاری از اینها درگیر هستند.

او تصریح کرد: حضور برزو ارجمند و اصغر همت در این اجرا قطعی است.

محسن ظریفیان«مشاور هنری» هم توضیح داد: ایده ی کلی « اراتریو عدالت» گریز از کلیشه‌ها است.به دلیل اینکه این کار در محرم اجرا می‌شود و ما می‌خواهیم یک نگاه جدید به نهج‌البلاغه و حضرت علی(ع) داشته باشیم و از کلیشه‌ای بودن پرهیز کنیم.

او اضافه کرد: این اجرا تلفیقی از موسیقی، حرکت و گفتار است. یکسری اتفاقات نمایشی و تصویری در کار خواهد بود ولی فرم اصلی موسیقی ا
ست.


در این جشنواره 17 نمایش از استان‌های خراسان جنوبی، گلستان، کرمان، خراسان شمالی، تهران، هرمزگان، یزد و کرمانشاه روی صحنه می‌روند.


«عروس خوشه‌های اقاقی» به نویسندگی محسن حسین زاده و کارگردانی میثم صدرا از بیرجند (خراسان جنوبی)، «اتللو در کشتارگاه» نوشته و کار محسن مقامی از گرگان (گلستان)، «جایی دیگر» به نویسندگی امین ابراهیمی و کارگردانی محمد محمدی دنگلانی از گنبد (گلستان)، «شور و حرارت در خنکای آشپزخانه» کار سجاد منصوری از زرند (کرمان)، «دودمان» نوشته و کار فرزاد باقری از کرمان (کرمان)، «بچه‌های اعماق» به نویسندگی محمد حسین فرزاد و کارگردانی حمید رضا کاشانی از بافت (کرمان)، «دو یک به نفع بارسلونا» به نویسندگی مهسا غفوریان و کارگردانی سیدمهدی کشمیری از بجنورد (خراسان شمالی)، «زمین می‌چرخد» به نویسندگی کمال جعفری و کارگردانی جواد روحانی از بجنورد (خراسان شمالی)، «زمستان است» کار مرتضی نقی زاده از شهریار (تهران)، «کبیسه‌های مردادی» نوشته رسول حق خبر و کار سامان خلیلیان از تهران (تهران)، «کابوس» به نویسندگی جعفر مویدی و علی رحیمی و کارگردانی علی رحیمی از میناب (هرمزگان)، «غزل پری دریایی» کار علیرضا داوری از بندر عباس (هرمزگان)، «9=1+5» نوشته جعفر قاسمی و کار مشترک ایوب رحیمی و جعفر قاسمی از میناب (هرمزگان)، «ما به هم دروغ نمی‌گیم» به نویسندگی کیوان میر محمدی و کارگردانی صادق نصیری از یزد (یزد)، «همیشه همه چیز» کار مهدی مرعشی از یزد (یزد)، «بیتل‌ها» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی مهدی سالاری از کرمانشاه (کرمانشاه) و «دردسرهای مرد مرده» نوشته کامران شهلایی و کار گروهی از کرمانشاه (کرمانشاه) نمایش‌هایی هستند که در جشنواره تئاتر منطقه دو کشور (مشهد - خراسان رضوی) اجرا می شوند.

نمایش‌های جشنواره تئاتر منطقه دو کشور را قاسم زارع، حسین مسافر آستانه، عطاء الله کوپال، مهدی علی نقی پور و کیوان نخعی (داور و ناظر) داوری می‌کنند. حسن پارسایی هم منتقد حاضر در این جشنواره است.


دوشنبه 14 مهر 1393

آماده سازی دو نمایش خیابانی

   نوشته شده توسط: انجمن هنرهای نمایشی اردکان    

دو نمایش خیابانی با موضوع اعتیاد و حقوق شهروندی توسط هنرمند جوان سید مهدی طبایی آماده اجراست.

نمایش"مصاحبه"که به زودی در جشن هنرمندان به اجرا خواهد رفت،از دسته نمایشهای انتقادی است که نویسنده و کارگردان این اثر،به سفارش شهرداری  آن را آماده اجرا کرده است.

به گفته آقای طبایی،شهرداری بدون اینکه از این دو اثر دیدن کند به یکدفعه آن را رد کردند و چون این کار سفارشی بود و فقط به درد خود شهرداری میخورد،از به اجرا رفتن آن برای عموم خودداری کردم و چون برای این دو کار هزینه کرده بودم، مجبور شدم  از انجمن هنرهای نمایشی درخواست مساعدت کنم  که خوشبختانه آقای علی هاتفی رییس انجمن هنرهای نمایشی هم چون در جریان کامل این موضوع بودند، قول مساعدتهای لازم را دادند و من از ایشان کمال تشکر را دارم ولی این درست نیست که مسئول خانه شهروندی که مستقیم از شهردار محترم دستور میگیرد،به خاطر یک مبلغ ناچیز با احساسات اینجانب و گروهم بازی کند و بدون هیچ دلیلی کارم را رد کند!!!!

در پایان آقای هاتفی از مجموعه شهرداری اظهار گله مندی کردند و گفتند ما از شهردار محترم توقع خاصی نداریم و کمکی از ایشان نمیخواهیم ولی توقع داریم که اگر کمکی نمیکنند لااقل ضربه و خسارت به این انجمن هنری نزنند و امیدواریم که ان شاءالله در آینده شاهد بی مهریهایی از این قبیل نباشیم....گروه خبر: نمایش "سوفیای من" به کارگردانی زمان ارکمان و نویسندگی نصرا... قادری که امسال به عنوان اولین نمایش در جشنواره استانی سوره ماه برگزیده شد و به مرحله منطقه ای راه یافت، به روی صحنه می رود.

این نمایش کاری از گروه تئاتر طناز و کریاس است که به تهیه کنندگی حوزه هنری یزد تولید شده است.داستان نمایش درباره زندگی دختری به نام "سوفیا" است که به اتهام عشق به مردی به نام "کمال"، به قتل فرد دیگری متهم شده و در آستان اعدام قرار دارد...

عوامل این نمایش بازیگران: الناز لطیف، ستاره توانگر و رضا بهرامی، طراح صحنه: رضا بهرامی، طراح و اجرای نور: احسان نیک محضر، منشی صحنه: کوثر کهدویی، دستیار کارگردان: مجتبی ملک ثابت، حسام افروز، آهنگساز: حسین افروز، سرپرست گروه: محمد حسن خانی، طراح پوستر و بروشور: محسن احمدی و طراح لباس: عاطفه صالحی هستند.

صاحب ارکمان متولد 1366 در یزد دارای مدرک کارشناسی حسابداری است. وی فعالیت هنری خود را از سال 83 با بازی در نمایش "گذری گذرا بر گزارش ورزا" به کارگردانی احمد ندافی آغاز کرد.

نمایش سوفیای من از امروز 10 مهرماه ساعت 20 در تالار هنر به روی صحنه خواهد رفت.
دوشنبه 7 مهر 1393

تابستان خود را چگونه گذارنده اید!؟

   نوشته شده توسط: mostafa poorroostai    


 ( گزارش فعالیت و عملکرد تابستان 1393 ـ انجمن هنرهای نمایشی اردکان)

خوب ها

بد ها

اجرای نمایش عموم ـ پر مخاطب

نمایش کمدی ازدواج در ازدواج

اولین تجربه کارگردانی جناب آقای محمود کمالی

( نریمان)

چندمین تمرین بدون ثمر

نمایش کمدی علی مردان خان

به کارگردانی استاد شاهپور زمانیان

 

اجرای نمایش عموم ـ با قابلیت شبی بدون مخاطب

پر حاشیه ترین نمایش تابستانی ـ ثمره ی چند سال تمرین

نمایش شب های بارانی

اولین تجربه کارگردانی جناب آقای حسن مروتی

در گذشت تاسف بار و پر از اندوه دوست عزیزمان

عضو فعال و جوان انجمن هنرهای نمایشی اردکان

مرحوم شهرام پناهی

اجرای نمایش عموم

تنهای تنها

به نویسندگی و کارگردانی استاد محمد رسول شجاعی 

با عرض پوزش!

بد قولی جناب آقای حسین فتوحی

جهت تمرین و اجرای نمایش در تابستان امسال

دوره کلاسهای آموزش بازیگری ـ برای کودکان و نوجوان علاقمند

تحت نظر جناب آقای محمد علی زمانیان

تابستانی بدون حضور نمایشی از سوی مرکز هنرهای نمایشی اردکان جهت جشنواره تئاتر استانی امسال

( استان یزد)

تجلیل از هنرمندان نمایش کمدی ازدواج در ازدواج

پس از یک ماه ـ با همکاری روابط عمومی شهرداری و شورا اسلامی شهر اردکان

برگزیده شدن جناب آقایان: شاهپور زمانیان، محمد علی نصیری و مصطفی پورروستایی

بدون دیدن اثر نمایشی در مرکز استان یزد و شهرستان های همجوار که جزو یکی از برنامه ریزی، طرح های جدید و بسیار مفید انجمن هنرهای نمایشی اردکان در دوره ی مدیریت جناب آقای علی هاتفی محسوب می شود.

اولین دوره کلاسهای کارگردانی

با ارائه مدرک معتبر از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردکان

تحت نظر استاد حامد مهریزی زاده

چندمین تابستان بدقول بابت دیدن نمایش در تهران 

کسب رتبه یازده ـ کنکور سراسری

رشته ی هنر ـ دانش آموخته ی هنرستان هنرهای تجسمی شفق اردکان

سرکار خانم حامده دهستانی

( عضو انجمن هنرهای نمایشی اردکان)

 

تمرین نمایش ـ اجرای عموم

پذیرفته شده در جشنواره سوره ماه ـ تهران

نمایش کمدی برجک 37

به کارگردانی استاد شاهپور زمانیان

 

اهدا یک سیستم خنک کننده ـ از طرف فرمانداری اردکان

به ساختمان تالار فرهنگ اردکان ـ پس از پیگیری و نامه نگاری های جناب آقایان محمد علی زمانیان، علی هاتفی و مصطفی پورروستایی

 

 

مصطفی پورروستایی اردکانی


گروه خبر: نمایش "سگ مارس" احمد ندافی از امروز 7مهرماه در پلاتوی حوزه هنری به روی صحنه می رود.

"سگ مارس" نمایشی است که در بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استانی حضور داشت اما به دلیل نبودن جای مناسب افراد زیادی موفق به دیدن آن نشدند.

عوامل این نمایش، بازیگران: مریم هاشمی، امیر جلالی، مهناز رمضانی و فرهاد علیرضایی، طراحی صحنه: ابوالفضل سلیمی، موسیقی: حسین افروز، منشی و مدیر صحنه: فاطمه دهقان و مدیر اجرایی: محسن جاور هستند.

سگ مارس داستان زندگی زن و شوهری است که در سه اپیزود مشکلات روزانه زندگی خود را مطرح می کنند.


گروه خبر: نمایش خطهای موازی، کاری از گروه دهه هفتادی ها و برنده 5 جایزه از جشنواره جوان تئاتر سوره ماه از امروز اجرای عموم دارد.

عوامل این نمایش، نویسنده: وحیدآبرود، کارگردان: حمیدرضا شهامتی،طراح صحنه: ابوالفضل سلیمی دربرزی، دستیار کارگردان: احسان قانع، موسیقی: احسان قانع، همراهان: علی سخاوت و محمد پارسایی خواه و بازیگران: مجتبی لاله زاری، محمد خیراندیش، بهزاد یزدانی، حسین نصیری، فرزانه ابراهیمی فرد، آزاده ابراهیمی فرد هستند.

نمایش خط های موازی از سوم مهرماه هر روز ساعت 19 در هنرستان هنرهای زیبای پسران واقع در بلوار امیرکبیر(قاسم آباد)، جنب دانشکده علمی و کاربردی هنر روی صحنه می رود.

علاقه مندان می توانند جهت رزو بلیط وکسب اطلاعات بیشتر با شماره 09134561070 تماس گیرند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic