مدیر کل هنرهای نمایشی در مراسم تودیع و معارفه شهرام نوشیر و قاسم طاهراحمدی، به اهمیت تئاتر خیابانی اشاره کرد و این گونه نمایشی را پل ارتباطی جامعه و اهالی تئاتر دانست.

به گزارش سایت ایران تئاتر، مراسم تودیع و معارفه شهرام نوشیر و قاسم طاهر احمدی با حضور حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی، سیداشرف طباطبایی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، اردشیر صالح‌ پور دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ناصر بابا شاهی مدیر کانون تئاتر دانشگاهیان، ایرج محمدی مدیر کانون تئاتر عروسکی، حسن رونده مدیر هماهنگی امور استان‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی، یونس آبسالان مدیر تماشاخانه سنگلج و محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حسین طاهری با اشاره به این‌که جابه‌جایی سمت‌‌ها گاهی کمک می‌کند تا افراد با اشتیاق بیش‌تری فعالیت کنند، گفت: «افرادی که برای سمت‌های مختلف انتخاب می‌شوند، باید تحلیل درستی از وضعیت فرهنگ و اقتصاد هنر کشور و نیز درک درستی از خانواده تئاتر داشته باشند. همچنین نیروهای با انگیزه می‌توانند برای اهالی تئاتر بسترسازی کنند.»

مدیرکل هنرهای نمایشی در همین ارتباط به تئاتر خیابانی اشاره و اضافه کرد: «کانون تئاتر خیابانی می‌تواند با همکاری انجمن هنرهای نمایشی موجب توسعه و همچنین ایجاد ساز و کار و آموزش اهالی تئاتر شود. نباید تنها به فعالیت کانون تئاتر خیابانی اکتفا کرد. ‌مدیران کل فرهنگ و ارشاد تمامی استان‌ها باید در این زمینه فعال شوند و نماینده‌ای را برای فعالیت تئاتر خیابانی استان خود معرفی کنند.»

طاهری درباره اهمیت تئاتر خیابانی توضیح داد: «تئاتر خیابانی پل ارتباطی جامعه و اهالی تئاتر است، این گونه تئاتری، ایجاد روابط دوستانه را به همراه دارد.»

او درباره شهرام نوشیر که به عنوان سرپرست معاونت اداری ‌مالی اداره‌ کل هنرهای نمایشی منصوب شده است، گفت: «نگاه شهرام نوشیر به تئاتر همه‌ جانبه است و من چشم‌انداز خوبی نسبت به فعالیت در منصب جدیدش می‌بینم.»

مدیرکل هنرهای نمایشی درباره گسترش فعالیت در زمینه بین‌ الملل هم اظهار کرد: «نیازمند این هستیم که اقداماتی بیش از آن چه تاکنون صورت گرفته در زمینه بین‌الملل داشته باشیم. باید شرایطی ایجاد شود تا همکاری ما با سایر کشورها افزایش پیدا کند، زیرا تعدادی از کشورها با وجود داشتن نقاط مشترک، نمی‌توانند از فرهنگ غنی کشور ما بهره‌مند شوند. باید در حوزه بین‌الملل تلاش مضاعفی کنیم تا بتوانیم تئاتر و هنر ایران را در بیرون از مرزهای ایران به خوبی عرضه نماییم. دیپلماسی فرهنگی مقوله‌ای است که کمتر به آن توجه می‌شود، در صورتی که ظرفیت این مقوله در حوزه نماش و تئاتر بسیار جدی است.»

طاهری در پایان صحبت‌های خود افزود: «تئاتر خیابانی می‌تواند در دل تئاتر فجر هم بسیار پر انرژی عمل کند و این جشنواره فرصت مغتنمی برای اجرای نمایش‌های خوب و تاثیرگذار خیابانی است.»

شهرام نوشیر که به عنوان سرپرست معاونت اداری و ‌مالی اداره‌کل هنرهای نمایشی منصوب شده است، درباره قاسم طاهر‌احمدی بیان کرد: «خوشحالم که ادامه مسیر فعالیت کانون تئاتر خیابانی بر عهده فردی لایق است. من با تمام عشق و علاقه در کنار خانواده تئاتر خیابانی و طاهراحمدی مدیر جدید این کانون هستم و در حد توانم، به فعالیت‌های کانون تئاتر خیابانی کمک خواهم کرد.»

در ادامه این مراسم، قاسم طاهراحمدی که به عنوان مدیر کانون تئاتر خیابانی منصوب شده است، در سخنانی گفت: «من در فعالیت‌های خود قائل به پژوهش، هم‌گرایی و توجه به اقتصاد هنر هستم و ترجیح می‌دهم که درباره فعالیت‌های آینده خود زیاد صحبت نکنم. اما، می‌توانم به تثبیت گروه‌های تئاتر خیابانی در آینده اشاره کنم. بسیاری از مردم با سالن‌های تئاتر فاصله دارند، اما تئاتر خیابانی می‌تواند زمینه‌های آشتی مخاطب با تئاتر را فراهم کند.»

سیداشرف طباطبایی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران هم درباره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان عنوان کرد: «برای تنیده شدن مردم با تئاتر، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان یک اتفاق بی‌نظیر است. من در این جشنواره از همدلی مردم با تئاتر خیابانی حیرت کردم.»

اردشیر صالح‌پور، دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در این مراسم، ضمن تبریک به قاسم طاهراحمدی به عنوان مدیر جدید کانون تئاتر خیابانی کشور، گفت: « جشنواره تئاتر فجر می‌تواند فرصت ارزشمندی برای تئاتر خیابانی محسوب شود، زیرا تئاتر خیابانی، مردمی‌ترین گونه نمایشی است. اگر مردم فرصت آمدن به تئاتر را ندارند، ما تئاتر را با نمایش‌های خیابانی برای مردم اجرا می‌کنیم.»

وی افزود: «امیدوارم با مدیریت جدید این کانون، بهره‌مندی کامل‌تری از حضور والاترین تئاترهای خیابانی سراسر کشور در جشنواره فجر داشته باشیم.»

در پایان این مراسم، از سوی مدیر‌کل هنرهای نمایشی، حکم انتصاب مدیر جدید کانون نمایش‌های خیابانی کشور به قاسم طاهراحمدی تحویل شد.نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic