جمعه 21 شهریور 1393

معرفی یک دوست خوب...

   نوشته شده توسط: mostafa poorroostai    

آن هم با پسوند شاد!  

حاصل درآمدی بر تعزیه و تعزیه های طنز مذهبی، صاحب جلد کتابی با نویسندگی استاد هنرمندم غلامرضا کارگر شورکی( کارشناس تعزیه)، به نام شبیه های شاد شد.

·         غلامرضا کارگر شورکی

ü      متولد 1341

ü      رزمنده و جانباز هشت سال دفاع مقدس

ü      نویسنده چندین مقاله و کتاب  

ü      کارشناس تعزیه

ü      فارغ التحصیل رشته کارگردانی و بازیگری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران( کارشناسی)

ü      فارغ التحصیل پژوهش هنر از دانشگاه تهران مرکزی( کارشناسی ارشد)

ü      دانشجوی نمونه دانشگاه تهران- 1378

ü      صاحب افتخار 22 دیپلم افتخار در رشته های نویسندگی، بازیگری و کارگردانی تئاتر

ü      برگزیده جشنواره بین المللی تئاتر- 1385 تهران

ü      کارشناس سابق دادگستری استان یزد در تخصص تئاتر و سینما

ü      استاد دانشگاه

ü      کارشناس سابق امور فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اردکان

ü      کارشناس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر میبد

ü      سرپرست سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر میبد

ü      عضو هئیت بازبین انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اردکان

ü      داور چندین جشنواره تئاتر استانی( استان یزد)

ü      پژوهشگر برتر استان یزد- 1386

ü      نخبه برگزیده استان یزد- 1388

ü      مدیر مسئول سابق کانون بسیج هنرمندان شهر میبد- 1388

ü      کارمند نمونه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اردکان در استان یزد- 1389

استاد غلامرضا کارگر شورکی، چاپ این کتاب خود را برای اولین بار در کشور جمهوری اسلامی ایران و حتی جهان در قالب این موضوع و هنر اصیل نمایشی ایران میداند و همین باعث شد تا این اثر چاپ شده( بهار 1393- انتشارات آرتاکاوا) خود را بعنوان یکی از لوح های افتخار خود بداند، او بانی کتابهای چشمه های اشک( درآمدی بر نیایشهای مذهبی و عزاداری در میبد) و پرواز سه کبوتر هم هست.   

موضوع این کتاب در شناسنامه اش به سه قسم: 1- نمایش، 2- نمایش ایران و 3- شعایر و مراسم مذهبی ایران است؛ آماده سازی و صحفه آرایی توسط، موسسه آواز قلم سدید، طراح جلد، هنرمند محسن عباسی سرچشمه و لیتو گرافی، چاپ و صحافی توسط عترت قم/ رکن الدین بوده است.

صاحب این یک دوست خوب، در اولین صحفه ی کتاب خود از حمایت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، حوزه هنری استان یزد، سید داوود موسوی( چاپخانه ماد اردکان)، اسماعیل ثقفی( مدیر مسئول انتشارات آرتاکاوا)، موسسه آواز قلم سدید یزد، محسن عباسی سرچشمه( طراح جلد) و سرکارخانم سمیه صنعتی تقدیر و تشکر میکند. البته بساط تقدیر، تشکر و سپاس فراوان در اینجا خوب رونق دارد و چندین بار توسط جناب آقای کارگر، در آغاز و پایان این جلد کتاب، از تمامی کسانی که به هر نحو در این اثر پدیده با او همکاری و همراهی کرده اند تقدیر می کند؛ و من هم در اینجا از تمامی دوستان هنرمند عزیزم، که در این پروژه با استاد کارگر همیار بودند دست مریزاد و خسته نباشید جانانه عرض میکنم.

در ضمن یاد و سپاس آقای کارگر شورکی از پدر مرحومش حاج شیخ حسن کارگر شورکی( مداح و ذاکر اهل بیت) و همچنین برادر شهیدش کریم کارگر شورکی است، که میتوان گفت این مجموعه را به این دو بزرگوار تقدیم کرده است؛ یاد و خاطرشان گرامی باد.   

قابل به ذکر میدانم و جالب است بدانید که، وی هیچ موقع پسوند( شورکی) را از حضور نام و نام خانوادگی( غلامرضا کارگر) نه تنها در این جلد بلکه در هر جا و هر موقعیتی، معاف و یا حتی برای مدتی مرخص نمی کند و همیشه خود را غلامرضا کارگر شورکی میداند و البته دوستان و آشنایان خود را هم استاد خطاب میکند.

فهرست مطالب این کتاب تحت 30 عنوان است که با سرآغاز( استاد هنرمند عزیزم بهرام عبدالحسینی- مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد)، آغاز و در پایان با تصاویر هنرمندان گروه های تعزیه میبد به پایان می رسد؛ او از موقعیت خود هم استفاده میکند و نام شهر میبد را هم در شبیه های شاد، شاد میکند.

در بخشی از سر آغاز آمده است که:

...... بار دیگر برگی از صحفه اندیشه ورق خورد و اثر دیگری بر پژوهش های فرهنگی این مرز و بوم افزوده شد. کتاب شبیه های شاد اثر جانباز محترم آقای کارگر شورکی پاسخ به یک نیاز مبرم و اساسی در جامعه ماست. این نیاز چیزی به جز حراست از داشته ها و میراث فرهنگی در مقابل دستبرد نسیان نیست و ناسپاسی نیست.

جناب آقای استاد حسن مفیدی( معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد) هم بعد از سرآغاز آقای عبدالحسینی به عنوان یادداشتی برای این کتاب شبیه های شاد، خدمت جناب آقای کارگر شورکی، می نویسد که:

پژوهش و جمع آوری اطلاعات و سوابق هنر های بومی و سنتی مناطق کشور با توجه به جایگاه ویژه ای که در باورها و آداب و رسوم و فرهنگ عامه دارد از جمله وظایفی است که امروزه بر عهده اهل قلم پژوهشگران مخصوص تحصیلکردگان رشته های هنرهای نمایشی و پژوهش هنر قرار دارد.

و بعد از آن، پیشگفتار و مقدمه ی صاحب شبیه های شاد، غلامرضا کارگر شورکی، آغاز و با( الله ربی، علیه توکلت و الیه انیب- غلامرضا کارگر شورکی) به پایان می رسد و بعد با تعریف تعزیه، متون اصلی این یک جلد کتاب شروع می شود.

در آخر هم یادی از هنرمندان تعزیه می کند و برگ پیوست شده ای به کتاب با عنوان اصلاحات اولیه، پیوست داده است. همانطور که خدمت شما در مورد رونق بازار تقدیر و تشکر اشاره کردم، باز هم در اینجا از تمامی دوستان نامبرده( در پیوست) سپاس و قدر دانی می کند و در آخر اصلاحات اولیه، می نویسد: نویسنده، دست بوس همه هنرمندان این مرز و بوم می باشد. در جلد پشت کتاب هم در مورد ارزش میراثی این شبیه های شاد قلم مقدس جناب آقای کارگر، تبدیل به حروف تایپی و به چاپ رسیده است.

بهای کتاب اگر چه از سر انصاف هست یا نیست اش را کار ندارم، میدانم اثر یک مجموعه هنری بی نهایت ارزش دارد ولی شبیه های شاد به بهای 200/ 7 تومان است.   

مصطفی پورروستایی اردکانی

 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات