تبلیغات
انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اردکان - «دوره همی زنان شکسپیر» در مقابل سازمان ملل؛

  

ناراحت و نگران کودکان غزه هستیم مدافعین حقوق بشر کجا هستند؟!

روز گذشته به دعوت سازمان سینمایی هنرمندانی همچون بهاره رهنما، کمند امیر سلیمانی و جمعی از ورزشکاران و پهلوانان در مقابل سازمان ملل برای حمایت از کودکان بی‌دفاع غزه جمع شدند که هنرنیوز با دو تن از این هنرمندان گفتگویی را انجام داده است که در ذیل آمده است.

کمند امیر سلیمانی در گفتگو با خبرنگار سینمایی هنرنیوز در ارتباط با دلایل حضورش در مقابل سازمان ملل برای حمایت از کودکان و مردم مظلوم غزه گفت: هر هنرمندی برای خودش دلایلی دارد تا در این گونه اجتماعات شرکت نماید من هم به عنوان کسی که یک مادر است و نگرانی برای فرزند را کاملاً می‌فهمد و درک می‌کند از اتفاقاتی که در غزه می‌افتد بسیار ناراحت هستم و اصلاً به عنوان یک مادر نمی‌توانم کشتار بی‌رحمانه کودکان را در غزه بپذیرم و امروز به دلیل این اتفاقات بسیار ناگوار دلشکسته هستم. چرا باید کودکان بی‌گناه قربانی درگیری قدرتهای بزرگ جهانی شوند در این میان افراد مظلوم و بی‌دفاع غزه تنها کسانی هستند که در حال دیدن اتفاقات ناگوار برای خانواد و سرزمینشان هستند. 


وی در ادامه افزود: من خودم را جای همه مادرانی که فرزندان خودشان را از دست داده‌اند می‌گذارم و به شدت احساس بدی دارم و علاقه‌مند بودم که در این تجمع برای حمایت از کودکان و زنان فلسطینی حضور پیدا کنم چرا که شاید حتی یک درصد نماینده‌هایی که می‌توانند کاری انجام دهند و خودشان را مدافع حقوق بشر می‌دانند صدای ما را بشنوند. شاید نمایندگان سازمان ملل در ایران در واقع با این تجمع‌هایی که از ملت ایران، هنرمندان و ورزشکاران بین المللی و شناخته شده می‌بینند کمی به خودشان بیایند و احساس کنند که باید کاری انجام دهند. 


بهاره رهنما در گفتگو با خبرنگار سینمایی هنرنیوز در پاسخ به این پرسش که حضور هنرمندان شناخته شده در همچین تجمع‌هایی چه آثاری را در پی خواهد داشت گفت: همه گروه نمایش «دور همی زنان شکسپیر» ناراحت و نگران کودکان مظلوم و بی‌دفاع غزه هستند و به شدت متاثر و علاقه‌مند هستند که کاری هر چند کوچک انجام دهند. بنده به همراه کمند امیر سلیمانی به نمایندگی از سایر افراد حاضر در نمایش «دور همی زنان شکسپیر» در این مکان حضور پیدا کردیم چرا که سایر دوستان گریم‌های طولانی داشتند ونمی توانستند در این تجمع شرکت نمایند اما با توجه به شرایط ما در نمایش می‌توانستیم زمان کوتاهی را در میان مردم و سایر شرکت کنندگان باشیم. ما باید در برابر سکوت مجامع بین المللی در مقابل همچین جنایت و نسل کشی بزرگی کاری انجام می‌دادیم طبق کنوانسیون حقوق کودکان که همه دنیا آن را قبول دارد تمام کودکان و زن‌ها در هنگام جنگ باید از هر گونه آسیبی در امان باشند اما در غزه این گونه نیست و چرا قدرت‌های بزرگ این موضوع را می‌بینند؟! 


وی در ادامه با اشاره به حضور هنرمندان سر‌شناس و بین المللی در همچین تجمع‌هایی گفت: در هر زمان که از هنرمندان بتوان در کارهای مثبتی استفاده شود باید آن‌ها حضور داشته باشند چرا که این حضور کمترین کاری است که می‌توان برای افرادی که به آن‌ها ظلم شده است انجام شود. این حضور توسط هنرمندان و ورزشکاران در مقابل دفتر سازمان ملل در ایران کمترین کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم. به نظر بنده هر هنرمندی زمانی رسالت اجتماعی‌اش کامل می‌شود که از موقعیتی که دارد برای دفاع از مظلوم استفاده کند. من و همه افرادی که در نمایش «دور همی زنان شکسپیر» حضور دارند تا آخرین اجرای نمایشمان برای حمایت از کودکان مظلوم غزه لباس‌های سفید بپوشیم. 


حاشیه

روز گذشته در مقابل سازمان ملل در ایران هنرمندان و ورزشکاران و همچنین پهلوانان حضور پیدا کردند اجرای این برنامه بر عهده مجری با اخلاق صدا و سیما محمد سلوکی بود که کاملاً مشخص بود که با صدق دل برنامه را اجرا می‌کند اما نکته‌ای که باید عنوان شود این است که به حق جای بسیاری از هنرمندان و سینما گران تاثیر گذار خالی بود این دعوت از سوی سازمان سینمایی هم انجام شده بود تا هنرمندان سینما نیز حضور پیدا کنند هنرمندانی که می‌توانند در دیده شدن این تجمع بسیار تاثیر گذار باشند چرا که سینمای ما هنرمند بین المللی کم ندارد و حضور آن‌ها نیز می‌تواند باعث دیده شدن و شنیده شدن صدای مظلوم باشد. اما نکته‌ای هم بسیار جالب است و آن نبود رئیس سازمان سینمایی در این جمع بوده است سازمانی که که خودش از هنرمندان مجموعه‌اش دعوت می‌کند توقع می‌رود که خودش هم حضور پررنگی داشته باشد و یا حداقل نمایندگانش حضور داشته باشند که متاسفانه این گونه نبود. 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.